Minerální voda

Chateldon, přírodní jemně perlivá legenda mezi minerálními vodami, rafinovaná součást vysoké gastronomie a výjimečných příležitostí už od 17. století... Jako úlevu od následků opulentních dvorských radovánek ji podle legendy pil již Ludvík XIV., slavný Král Slunce, který ji propůjčil přezdívku i svůj znak na lahvi. Jeho dvorní lékař Fagon mu vodu předepisoval ("Chateldon Vaši Výsost někdy uzdraví, často jí uleví a vždycky utěší", říkal prý) a nechával dovážet na královský dvůr do Versailles speciálními povozy ze zřídla v Auvergne ve střední Francii, protože králi pomáhala při častých žaludečních potížích. Dokonce se v té době rozšířila i pověst, že Chateldon pomáhá počít, takže dvorské milostnice ji údajně popíjely v naději na budoucnost zajištěnou těhotenstvím s aristokratem.. Ať už je to s plodností pravda či ne, příznivé trávicí a diuretické účinky jsou každopádně prokazatelné, pocházejí stejně jako její nevídané přírodní jemné perlení z hlubokého sopečného masivu Francouzského středohoří, kde voda pramení. Během dlouhé cesty na vrchol je významně obohacována minerály, především uhličitany, vápníkem a hořčíkem, které ji propůjčují nejen blahodárné účinky, ale i jemnou, avšak výraznou chuť.

Přezdívaná též voda sommeliérů a nejlepších restaurací, Chateldon je ideální nejen po jídle, ale i při něm jakožto doprovod rafinované gastronomie a velkých vín, nejlépe vychlazená na 10°C. Stálice na lístku ohvězdičkovaných legend francouzské gastronomie (Chez Troisgros, Fouquet's, Maxim, Bistro du Sommelier legendárního Philippe de Faure-Brac, nejlepšího sommeliera světa '92..) i špičkových podniků jinde ve světě (v Čechách ji najdete například v Chateau Mcely, restauraci Bellevue či hotelu Hilton) si svou pozici vydobyla díky jemnému přírodnímu perlení, které osvěží patro, a delikátní, čisté minerální chuti tvořící ideální pozadí pro vyniknutí aromatických nuancí pokrmů. Proto ji najdete nejen v restauracích, ale i exkluzivních pařížských vinotékách a lahůdkářstvích jako Hédiard, Fauchon či Grande Epicerie de Paris, nebo legendárním concept store Colette, v jehož Water Baru je prý nejžádanější.

Chateldon má spoustu příznivců i mezi slavnými osobnostmi, například Catherine Deneuve: podle hlavní guvernantky luxusního hotelu Martinez přímo na Boulevard de la Croisette v Cannes je pro ni vždy třeba v pokoji včas připravit "bílé pivoňky a několik lahví Chateldonu". Možná právě v Cannes se to od ní naučila Sophia Coppola či Penelope Cruz, které prý bývají často k vidění s lahví téhle minerálky v tašce..

Přírodní minerální voda Thonon

Neperlivá přírodní minerálka Thonon pochází ze slavného lázeňského letoviska Thonon-les-Bains na břehu Ženevského jezera v předhůří savojských Alp. Voda z alpských ledovců na vrcholu pomalu několik let protéká přes přírodní filtr panenské horniny až do hloubky 17 metrů, kde je jímaná. Díky tomu je Thonon jemně mineralizovaná a hlavně krystalicky čistá, lehká a delikátní. Vyvážený a nízký obsah minerálů z ní dělá partnera pro celý den a celou rodinu, bez jakéhokoli rizika pro organismus.
Je vhodná i pro nejmenší - zatímco dospělé lidské tělo tvoří voda ze 60%, u kojenců jsou to celé tři čtvrtiny, a vzhledem ke křehkosti organismu v prvních měsících života je třeba dodržovat přísné nároky na kvalitu i kvantitu vody, kterou dítěti podáváte. Díky naprosto minimálnímu obsahu dusitanů, pravidelným mikrobiologickým konrolám a nízké mineralizaci vyhovuje Thonon i těmto náročnějším kritériím na přípravu kojenecké stravy i pitný režim v těhotenství.
Díky své jemné, vyvážené chuti výborně doplňuje každý pokrm, představuje také ideální neutrální protiváhu výrazné chuti kávy, čaje a dalších nápojů.
© 2007-2019 Le Bourgin